Logistyczne.info
instrukcja pakowania

Jak pakować? Przykład instrukcji stanowiskowej dla magazyniera.

Jak pakować? Każda przesyłka musi zostać odpowiednio zabezpieczona. Brzmi jak banał, pomimo tego, zdarzają się jeszcze przedsiębiorstwa które nie przywiązują dużej wagi do optymalizacji i standaryzacji procesów pakowania. To duży błąd, ponieważ wprowadzenie prostych instrukcji , połączonych ze szkoleniami stanowiskowymi daje wymierne korzyści dla całej organizacji.

Jak pakować zgodnie z instrukcją?

1. Jak pakować towar z zamówień spełniających wymagania wysyłki paczkowej (szczegółowy opis w pkt.5)? Musi być zabezpieczony w odpowiedni sposób. Do pakowania paczek mogą zostać użyte kartony zjeżdżające ze strefy kompletacji towarów małogabarytowych (np. antresola), kartony specjalne służące do zmniejszania ilości paczek w poszczególnym zamówieniu, tuby kartonowe (do pakowania świetlówek), folia bąbelkowa, różnego typu folie stretch oraz taśma firmowa. (Inne rodzaje opakowań, specyficzne dla poszczególnych branż)

2. Każda paczka musi być identyfikowalna, co najmniej jedna musi być oklejona wewnętrzną etykietą wysyłkową (w zależności od nomenklatury, może to być jednostka ładunkowa) a dodatkowo każda z paczek, unikalnym listem przewozowym (etykieta BLP 1/1) lub listem przewozowym z numerem paczki przy wielopaczkowości (BLP 1/4 ; 2/4 etc.)

3. Pakowanie towarów, nie może prowadzić do ich uszkodzenia lub zniszczenia. Niedopuszczalne jest stosowanie taśmy firmowej bezpośrednio na opakowaniu produktu (uszkodzenia opakowań), składowanie towarów o większej masie na towarach kruchych np. elementów metalowych na elementach szklanych lub plastikowych. Powyższe zastrzeżenia obowiązują zarówno wewnątrz pojedynczych paczek jak i podczas składowania paczek z różnych zamówień na paletach.

4. Każde opakowanie musimy zabezpieczyć w taki sposób, aby uniemożliwić przypadkowe lub celowe wysunięcie całości lub części towaru z paczki. Dla różnych artykułów stosujemy różne sposoby zabezpieczeń (zamykanie , zaklejanie, owijanie, bindowanie etc.). Dodatkowo, należy zwrócić uwagę czy przewody w krążkach zwijanych ręcznie (ciętych na maszynach)  lub inny asortyment konfekcjonowany na metry, ma na obu końcówkach (początek i koniec) oznaczenie hologramowe lub inne, umożliwiające zweryfikowanie w przypadku zwrotu czy nie doszło do ingerencji osób trzecich w przygotowany materiał.

Jak pakować zgodnie z zasadami wysyłania zamówień?

  • Decyzję o wysłaniu zamówienia paczkami lub paletami podejmuje pracownik magazynu kończący konsolidowanie danego zamówienia.
  • Ekonomicznie uzasadnione jest wysyłanie zamówień paczkami do maksymalnie (tutaj wstawiamy wzór: JEŻELI  iloczyn ilości paczek i ceny jednostkowej paczki <= cenie jednostkowej palety TO: do tej ilości paczek opłaca się wysyłka paczkami)
  • Przy wysyłce paczkami, zawsze dążymy do zminimalizowania ilości paczek w zamówieniu.
  • Pojedyncza paczka nie może:

a) ważyć więcej niż 31,5 kg przy wysyłce do Polski. Nie więcej niż 50 kg przy wysyłce za granicę (w zależności od operatora logistycznego – sprawdzamy to)

b) przekraczać w sumie swoimi wymiarami 3 m3 (wg. wzoru długość + 2 x wysokość + 2 x szerokość)

c) poszczególne wymiary maksymalne:

  1. maksymalna szerokość: 80 cm

2.maksymalna długość: 200 cm

3.maksymalna wysokość: 60 cm

Dlaczego to takie ważne jak pakować?

Zabezpieczenie paczki to około 20% jej wartości.  Koszt materiałów eksploatacyjnych oraz koszt obsługi zwrotów reklamacyjnych to istotna część kosztów logistyki magazynowej. To miejsce w procesie, nad którym możemy pracować codziennie. Należy również pamiętać, że to właściwy i adekwatny sposób pakowania jest naszą wizytówką dla klienta. Pierwszą rzeczą, na którą zwróci uwagę klient, jest sposób zapakowania produktu który zakupił. Nawet jeżeli go nie uszkodzimy. Może sprawiał wrażenie pakowania niechlujnego lub przypadkowego? Możemy się spotkać z negatywną opinią w porównywarkach cenowych. Na własnej stronie lub szeroko pojętych social media. W 2018 roku, każdy zdaje sobie sprawę z wagi takich opinii. Trudności związane z ich usunięciem lub złagodzeniem tonu wypowiedzi zdenerwowanego klienta są znaczne. To w końcu miejsce, gdzie możemy w największym stopniu minimalizować ryzyka uszkodzeń a co za tym idzie, koszty obsługi reklamacji. O tym jak istotne jest zarządzanie reklamacjami, możecie przeczytać tutaj

Być może, z jakiegoś powodu uznamy, że nie chcemy zajmować tematami tak błahymi jak pakowanie paczek. Rozważmy przekazanie logistyki w outsourcing. 🙂

2 thoughts on “Jak pakować? Przykład instrukcji stanowiskowej dla magazyniera.

  1. Banalnie proste w zamówieniach stosunkowo jednorodnych… Pakowanie dużych jednostek o bardzo różnorodnych produktach, to często improwizacja, bo instrukcja dotyczy podstaw abc.
    ** Sklep czy S*********k.pl

    1. Nie jest do końca jak piszesz Woytechu. Nawet dla produktów różnorodnych, wielkogabarytowych, generalnie trudnych lub mało powtarzalnych warto stosować SOP-y. Wiem co mówię, mam takiego towaru mnóstwo w centrum logistycznym 3LP SA. tekst sie na tyle spodobał, że jest w całości wydrukowany w sekcji: okiem praktyka w temacie numery w najnowszym “Nowoczesnym magazynie”.Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *