Logistyczne.info
system lokacji

Budowanie modelu obsługi lokacji

Sprawdź dane historyczne wysyłek i przyjęć

Jeżeli wiesz już w jaki sposób chcesz składować towar, czas na analizę strumieni towarowych. Zastanów się w jaki sposób towar będzie trafiał do lokacji, w jaki sposób będzie w razie potrzeby relokowany pomiędzy lokacjami a także jak i kiedy będzie z lokacji pobierany. Sytuacją idealną byłoby, gdybyś znał przyszłe wolumeny wejść i wyjść towarów z podziałem na miesiące, tygodnie lub dni. Często jednak nie ma takich danych i musimy się opierać bądź na prognozach przyszłych ruchów, bądź zaplanować procesy niejako “w ciemno”. Praca na niepełnych danych, lub też przy ich braku jest ryzykowna, jednak najgorsze są nieprawidłowe dane.

WMS – przyjaciel każdego szefa magazynu

WMS jest nieodzowny do realizacji złożonych i skomplikowanych a przede wszystkim zautomatyzowanych procesów w magazynie. Oczywiście nie w każdym magazynie WMS funkcjonuje, wtedy zastępujemy go arkuszem kalkulacyjnym (Excel, Arkusze Google, Open Office etc.). Osobiście nie polecam pracy na kartkach, mamy 2018 rok, komputer w podstawowej konfiguracji kosztuje ułamek miesięcznego wynagrodzenia jednego pracownika. Jeżeli mamy system WMS, większość opisanych poniżej kroków można sparametryzować i zautomatyzować.

Obrazek do omówienia lokacji - Zapis procesu w BPMN
Zapis procesu w BPMN

Zaplanuj i narysuj procesy

Na powyższym rysunku możesz zobaczyć kawałek zapisu operacji załadunku dla jednego z klientów obsługiwanych w centrum logistycznym 3LP SA w którym pracuję. Planowanie procesu może  być prostym rysunkiem na kartce, zrobionym w czasie spaceru po miejscu w którym przyszłe procesy będą realizowane. Zapis BPMN pozwala przy zapoznaniu się z kilkunastoma głównymi elementami, na czytanie każdego procesu, nawet bardzo złożonego. Na podstawie zapisu procesów, utwórz karty procesów wg których magazyn powinien pracować. Opisane procesy pomogą w przyszłości trzymać standardy przez pracowników pracujących bezpośrednio na magazynie. Zawsze można zajrzeć w taką kartę i w uzasadnionych przypadkach wprowadzić zmiany, bądź w procesie, bądź w organizacji pracy.

Towar w lokacji przepływa cały czas. Przygotuj się na to.

Planując przyszłe procesy i wyobrażając sobie jak te procesy będą wyglądać w przyszłości, zwróć uwagę na:

 • potencjalne miejsca kumulowania się towarów tzw. “wąskie gardła” w przepływie, najczęściej w miejscach buforowania pomiędzy strefami

 • zapotrzebowanie na sprzęt i ludzi w przypadku kumulacji zamówień od dostawców np. przyjazd aut z dwóch dni w jeden dzień, pod tym kątem sprawdź zapisy w umowach (pod kątem kar umownych, zmiany ceny, wydłużonego czasu na przyjęcie etc.)

 • Możliwość dalszej rozbudowy lub ewolucji strefy, tak aby tworzona infrastruktura było możliwa do zmian bez konieczności przerywania procesów

Przeprowadź analizę “XYZ”

Mówiąc najprościej, sprawdź który towar rotował, rotuje lub będzie rotował najczęściej i umieść go możliwie najbliżej korytarzy roboczych, co pozwoli szybko uzupełnić lokacje i zrealizować zamówienia. Pamiętaj, że największy zapas =/= najbardziej rotujący towar. Dział zakupów ma swoje strategie, oparte o systemy bonusów przy zakupach na konkretne kwoty, lub zakupy przed podwyżkami surowców etc. Dla magazynu interesująca jest tylko ilość zadań a co za tym idzie ilość ruchów “do” i “z” lokacji. Na tym etapie nie potrzebujesz żadnej innej analizy. Przy braku danych historycznych i prognoz, możesz spróbować rozłożyć towar wg zapasu i obserwować ruchy w kolejnych tygodniach i miesiącach. Nie zapominaj również o sezonowości, dla części branż letnie “Z” to zimowe “X” i na odwrót. W specyficznych branżach np. oponiarskiej, musisz przeprowadzać dwie osobne analizy, ponieważ w sezonie letnim rotują całkowicie inne towary niż w zimowym. Procentowy rozkład wg ilości indeksów zależy od Ciebie, wpływa na to zbyt wiele czynników żeby móc to opisać dla wszystkich możliwości ale, możesz zastosować poniższy przykład:

Badany okres = 1 miesiąc
Ilość indeksów TOTAL = 1000
Ilość pobrań (nie sztuk towaru tylko zadań) = 100 000

Tworzysz tabele przestawną o wyglądzie:
1 indeks = 1 200 pobrań
2 indeks = 900 pobrań
3 indeks = 800 pobrań
Itd.

Sumujesz pobrania najpierw do 50 000 wychodzi powiedzmy 100 indeksów
Sumujesz do 80 000 wychodzi powiedzmy 200 indeksów
Oczywiście ten przykład to idealne „Pareto” gdzie 20% indeksów generuje 80% zadań pobrań, ale z czasem zauważysz że w logistyce jest wiele takich prawidłowości.

6 thoughts on “Budowanie modelu obsługi lokacji

 1. “Badany okres = 1 miesiąc
  Ilość indeksów TOTAL = 1000
  Ilość pobrań (nie sztuk towaru tylko zadań) = 100 000
  Tworzysz tabele przestawną o wyglądzie:
  1 indeks = 1 200 pobrań
  2 indeks = 900 pobrań
  3 indeks = 800 pobrań
  Itd.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *