Logistyczne.info
jak dobrać lokacje

Regały magazynowe. Jak dobrać odpowiednie do twojego magazynu?

Analizuj przyszły stock

Dla każdego z typów towarów, oraz dla każdego typu usługi które może realizować magazyn bądź centrum logistyczne potrzebujesz innej infrastruktury. W tym artykule rozważymy dwa typy usług, ponieważ  składowanie palet w modelu x-docking a fulfillment dla sklepów e-commerce to dwa zupełnie inne światy. Bardzo często będziesz musiał zastosować mix rozwiązań. Np. w postaci budowy strefy kompletacyjnej oraz strefy składowania zapasu. Dodatkowo będziesz musiał stworzyć pomiędzy nimi strefy buforowe, na których będą wykonywane poszczególne operacje magazynowe.

X-docking

Optymalnie jest składować blokowo, jeżeli pozwala na to specyfika towaru. Natomiast największym minusem tego rozwiązania, jest zajęcia dużej powierzchni podłogi. Przy długiej liście SKU’s które nie wyjeżdżają w całości,  musisz mieć zapewniony dojazd do każdego SKU z osobna. Alternatywnie, możesz składować palety w regałach paletowych ale wtedy tracisz czas na dojazd “do” i “z” regałów. Dla stałych operacji na powtarzalnych indeksach z wieloma paletami, można rozważyć regały wjezdne.

Fulfillment

Naturalnym sposobem składowania  kartonów  z których następnie realizowane są zadania kompletacji, są regały półkowe. Najefektywniej miejsce w magazynie wykorzystuje antresola, jednak od skali biznesu zależy czy jej zatowarowanie i wytowarowanie powinno się odbywać się manualnie, pół-manualnie (z pomocą wózków) czy też automatycznie (przenośniki). Przy braku możliwości postawienia antresoli oraz wykorzystania innych rozwiązań automatycznych (np. szaf typu “półka do człowieka”) warto zastosować zasadę kompletacji z poziomu “0”. Tutaj mamy dwie kolejne możliwości, kompletacje prowadzimy z palet na poziomie “0”, po wyczerpaniu palety uzupełniamy miejsce kolejna pełną paletą (sprawdza się przy założeniu że SKU’s posiadają zapasy w wielkości >2 palety). Druga opcja, na poziomie “0” montujemy regały z gniazdami na pojedyncze SKU i uzupełniamy gniazda “do pełna” po wydaniu wszystkich sztuk.

Opracuj model obsługi lokacji

Niezależnie od typu usługi którą realizujesz lub zamierzasz realizować, potrzebujesz jakiegoś planu. Skoro już wiesz w jaki sposób możesz składować powierzone towary, zastanów się w jaki sposób je będziesz obsługiwać?  O doborze środków transportu wewnętrznego postaram się opowiedzieć w innym wpisie. O ile znają się osoby które przebrną przez ten o regałach :). Oczywiście oprócz wózków, paleciaków etc.  trzeba jeszcze wziąć pod uwagę ludzi i dostępny system wspomagający pracę magazynu. Powyższe tematy również pozostawimy na inna okazję. W kolejnym wpisie, skupię się na modelach zasilania, relokacji oraz realizacji zadań pobrań. Zapraszam do regularnego odwiedzania https://www.logistyczne.info

Jeżeli macie jakieś sugestie, lub chcielibyście żebym opisał ze swojej perspektywy jakiś temat związany z logistyką, zostawcie ślad w komentarzu.

3 thoughts on “Regały magazynowe. Jak dobrać odpowiednie do twojego magazynu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *